722 900 209 po-pá 8:00 - 17:0 hod.
Můj účet Nákupní košík 0 Kč
/ EUR

Tvoření z křišťálové pryskyřice: co všechno potřebujete vědět ?

křišťálová pryskyřice náušnice

Ať už s pryskyřicí teprve začínáte nebo jste už její kouzlo objevili, v tomto článku jistě najdete spoustu užitečných rad a nápadů.

Co se skrývá pod pojmem pryskyřice?

Epoxidová pryskyřice, křišťálová pryskyřice či licí pryskyřice. Pod všemi těmito názvy můžete najít polymerní materiál syntetického původu - umělou pryskyřici. Je to čirý materiál, který se skládá ze dvou složek. Po vytvrzení získáte tvrdý, pevný a tvarově stálý materiál, který je odolný vodě a do určité míry i tepelně odolný. Syntetická pryskyřice na hobby tvoření je obohacená o přídavky proti žloutnutí a má vysokou UV odolnost.

Co lze z pryskyřice vyrobit?

Ostřížím zrakem sledujete novinky kolem šperků a toužíte vytvářet náhrdelníky, kameje a prsteny, které vypadají jako z křišťálu? Tak přesně takové krásné šperky si z pryskyřice můžete snadno vyrobit sami doma.

Ale to není vše…do pryskyřice můžete zalévat různé předměty jako např. dětské zoubky nebo květiny a vytvořit si tak krásné dekorace. Velice populární je také zalévání fotek do pryskyřice. Můžete také vytvářet různé odlitky ze silikonových forem. Možností je opravdu hodně.

Budu umět pryskyřici správně namíchat?

Určitě ano! Tohoto kroku se vůbec nemusíte obávat. Pryskyřice se totiž dodává v baleních, která obsahují obě složky (složku A pryskyřici a složku B tvrdidlo) a návod na správné namíchání. U nás najdete pryskyřice, které se velice jednoduše míchají v poměru 1:1 nebo v poměru 2/3 : 1/3.

Mimo těchto dvousložkových pryskyřic existují ještě UV pryskyřice, které míchat nemusíte. Tyto pryskyřice jsou jednosložkové a přichystané rovnou na tvoření. Nejvíc se využívají na výrobu šperků z pryskyřice. Na jejich vytvrzení budete však potřebovat UV světlo nebo UV lampu.

Jak pracovat s pryskyřici?

Předně je třeba si uvědomit, že pryskyřice je syntetická a tak bychom měli pracovat v dobře odvětrané místnosti, v rukavicích a chránit si oči a oblečení. Proto doporučujeme zakoupit bezpečnostní příslušenství k pryskyřici. V tomto balíčku naleznete rukavice, odměrku a dřevěné špachtličky na míchání.

Základním vybavením pro bezpečné tvoření s pryskyřici by tedy měl být vhodný oděv s dlouhým rukávem, brýle a rukavice.

Při míchání doporučujeme nespěchat, protože čím rychleji budete míchat, tím více se vystavujete nebezpečí vzniku bublinek. Z tohoto pohledu doporučujeme pryskyřici Cleopatre, protože ta bublinky téměř nedělá.

Aby vám pryskyřice při zalévání lůžek a forem nestékala na pracovní stůl, můžete použít speciální podložku. Oceníte ji také pro odložení šperků a odlitků, když čekáte na jejich zaschnutí.

A co dělat, když se bublinky v pryskyřici přece jen vytvoří?

Snažili jste se, míchali pomalu, ale přesto máte v pryskyřici bublinky? Nezoufejte. Poradíme vám, jak se jich zbavit.

Bublinky se do pryskyřice dostávají se vzduchem, takže abychom zamezili zavzdušnění pryskyřice    doporučujeme opravdu opatrně a pomalu složky slívat a pak pomalu míchat. Velmi dobré je také nechat potom namíchanou pryskyřici i několik minut odstát. Bublinky samy vyvětrají. A pokud v pryskyřici přece jen nějaké zůstanou, můžete je vyhnat špachtličkou nebo horkovzdušnou pistolí.

Je možné pryskyřici obarvit?

Samozřejmě. Pokud budete chtít, aby byla pryskyřice neprůhledná, můžete ji obarvit krycími barvami do pryskyřice. 

Naopak, pokud budete chtít, aby obarvená pryskyřice byla stále průhledná, můžete použít buď transparentní barvivo do pryskyřice anebo alkoholové inkousty. 

Vždycky přitom platí přímá úměrnost, čím více barvy do pryskyřice nakapete, tím sytější barva bude. 

Barvy můžete mezi sebou i různě míchat, vytvářet tak nové odstíny, případně mramorový efekt.

Jak zalít fotku do pryskyřice?

Zalévání fotek do pryskyřice je v podstatě velice jednoduché, jen je třeba myslet na to, že pokud budete zalévat fotku na obyčejném papíře je nutné fotku zalaminovat, aby nedošlo k absorpci pryskyřice do papíru. Proto se i doporučuje zalévat fotku na lesklém, kvalitním fotopapíru. Ale i tu někdy hrozí nebezpečí, že papír pryskyřicí nasákne a v průběhu jejího působení začnou pouštět barvy. Proto je nejlepší předem zalaminovat jakoukoliv fotografii případně, pokud máte fotografií víc, tak na jedné vyzkoušet, jak fotka s pryskyřicí bude reagovat.

Jak dlouho pryskyřice schne?

Každá pryskyřice schne různě dlouhou dobu. Obvykle to trvá od několika hodin až po několik dnů, podle druhu pryskyřice. Důležitým faktorem při schnutí bude i tloušťka odlitku a okolní teplota. Čím vyšší odlitek bude, tím déle bude výrobek z pryskyřice schnout. Čím vyšší bude teplota, tím rychlejší bude i schnutí resp. vytvrzení. Doporučujeme být trpěliví a raději nechat odlitek schnout déle, aby byl výsledek, co nejlepší. 

Velmi zajímavé je, že do výrobku z pryskyřice lze zasahovat i v průběhu jeho tvrdnutí. Chemická reakce tvrdnutí totiž probíhá v odlitku rovnoměrně.

Jaké formy můžu použít na výrobky z pryskyřice?

Květiny zalité v pryskyřici, květinové šperky z pryskyřice nebo zalévání dřevěných dekorací do pryskyřice. Tyto krásné dekorace a šperky si můžete z pryskyřice hravě vyrobit, ale napřed je nutné si květiny a přírodní materiály dobře nachystat. 

Květiny tedy musíme nejdříve pořádně usušit. Často se setkáváme s dotazem, zda lze zalívat do pryskyřice i čerstvé květiny. Vždy ale doporučujeme raději květiny sušené, protože ty živé v pryskyřice bohužel dlouho krásné nevydrží (po čase začnou plesnivět). 

Květiny tedy buď necháme volně usušit anebo můžeme použít silikagel, který z nich absorbuje vlhkost. Tímto postupem se dobře zachová barevnost květin. 

Při výrobě květinových šperků a dekorací z pryskyřice používáme křišťálovou pryskyřici (tady bude Crystal Diamond). Ta je na tento účel nejvhodnější, po vytvrdnutí je krásně čirá a květiny tak mohou krásně vyniknout.

Lze pryskyřice brousit a leštit?

Určitě ano. Pokud máte pocit, že vašemu výrobku ještě něco chybí a bylo by ho třeba ještě nějak povrchově doupravit, tak pro vás máme dobrou zprávu - výrobky z pryskyřice totiž můžete brousit i leštit. 

Vytvrzené výrobky můžete brousit buď ručně a nebo bruskou. Stroje se však používají spíše u větších ploch a proto se tady budeme věnovat jen ručnímu broušení. 

Na ruční broušení lze použít smirkový papír přičemž je dobré využít několik hrubostí, od nejhrubšího po nejjemnější. Nesmíme přitom zapomenout pravidelně odstraňovat obroušený prach mikro utěrkou. 

Závěrečné vyleštění pak provádíme leštící pastou nebo jen samotnou mikro utěrkou.

Jaké druhy pryskyřice u nás najdete?

Nejprve si představíme dvousložkové pryskyřice od francouzské značky Cleopatre. Tyto pryskyřice se vytváří přímo ve Francii v tradiční rodinné firmě, která byla založena již v roce 1930 a specializuje se na pryskyřice a lepidla. Tyto pryskyřice jsou velice kvalitní, dělají minimum bublinek a nežloutnou. 

Křišťálová pryskyřice Crystal Diamond se hodí pro vylévání hlubších lůžek komponentů. Používá se při tvorbě šperků, odlitků ze silikonových forem nebo na různé základy, které jsou vykládané drobnými předměty. Při práci vytváří nejméně bublinek, tvrdne až 48 hodin. Po zaschnutí je pevná, lesklá, zcela průhledná (imituje sklo), odolává zažloutnutí a má dobrou odolnost proti UV záření. Tato pryskyřice je tepelně odolná do cca 60 °C a je dokonale odolná vůči vodě. 

Křišťálová pryskyřice Glass Flex je poddajná, pružná a hodí se pro tenčí a pružné vrstvy – laminování vytištěné fotografie, vytváření ohebných šperků nebo obalů na knihy, sešity a titulní strany alb, záložky do knih atd. Můžete ji roztírat štětcem na akrylové nátěry. Pryskyřice je suchá po 6 až 12 hodinách. Tato pryskyřice také odolává teplotám až 60 °C a je dokonale odolná vůči vodě. 

Křišťálová pryskyřice Glass Lack s efektem glazury má gelovou, velmi hustou konzistenci (je hustší než ostatní typy pryskyřic - může se zastavit na okrajích rovného povrchu s efektem zaoblených hran až do tloušťky 2 mm), můžete s ní proto vylévat jakékoliv lůžko bez toho, aniž by přetekla. Tento typ pryskyřice drží dokonce na FIMO (polymerové) hmotě. Po zaschnutí vytváří 3D efekt. Imituje vrstvu skla o tloušťce až 4 mm. Při tenkém rozetření špachtlí nebo štětcem se pryskyřice stává extrémně lesklou a tvrdou - Je velmi oblíbená pro glazování fotografií, dodávání lesku předmětům z polymerové hmoty, vytváření šperků z vystřiženého papíru a následně zalévaných pryskyřicí, vytváření šperků origami, imitaci tekoucí vody atd. Používá se také k dodání lesku a k ochraně výtvorů Diamantového malování. Tato pryskyřice také odolává teplotám až 60 °C a je dokonale odolná vůči vodě. 

Další dvousložková pryskyřice, kterou najdete v naší nabídce je pryskyřice od značky Pentart.Tato pryskyřice je vyráběna v Maďarsku v rodinné firmě s 30 letou tradicí. Její výhodou je jednoduchý poměr míchání 1:1. 

Jedná se o transparentní pryskyřici s nežloutnoucím složením. Pokud byste chtěli pryskyřici obarvit, aby byla neprůhledná, můžete použít Resin Tint  - krycí barvu do pryskyřice. Pokud byste raději chtěli, aby po obarvení byla pryskyřice stále průhledná doporučujeme do ní nakapat buď alkoholové inkousty anebo transparentní barvivo do pryskyřice. 

Zvláštním druhem pryskyřice je pak rychleschnoucí RAPID RESIN

Jedná se o rychle tuhnoucí, tvarovatelnou dvousložkovou pryskyřici pro přípravu menších předmětů a šperků ve formách. Vytvarovanou pryskyřici lze z forem vyjmout po 1-2 hodinách a zůstává tvarovatelná dalších několik hodin. Po 3 dnech tvrdnutí se z ní stává mimořádně odolný, stabilní, neprůhledný materiál bílé nebo slonovinové barvy. Před tvarováním ji lze obarvit barvou Pentart Resin Tint a po zaschnutí akrylovými barvami. Povrch může být třpytivý pomocí pigmentových prášků, kovových pigmentů, Pentart Art Mica nebo glitrů. 

Posledním typem pryskyřice, kterou bychom vám chtěli představit je UV pryskyřice HARD RESIN

Tato průhledná pryskyřice je jednosložková tzn., že už se nemusí míchat a tak u ní ani nevzniká nebezpečí zavzdušnění. K jejímu vytvrzení ale potřebujete UV světlo. 

V závislosti na tloušťce vrstvy je třeba použít UV světlo po dobu 20 sekund pro tenké vrstvy a 2 minuty pro silnější (maximálně 3 mm najednou) vrstvy, aby se pryskyřice vytvrdila. Pryskyřici nanášejte na projekty v tenké vrstvě jako lak nebo odlévejte malé 3D formy pomocí malých silikonových forem. Pokud byste chtěli UV pryskyřici obarvit inkousty, ujistěte se, že přes materiál proniká světlo. Pokud do svého výtvoru přidáváte neprůhledné prvky, naneste více vrstev a každou vrstvu důkladně vytvrzujte. 

Pokud byste potřebovali větší balení UV pryskyřice, můžete zvolit 25 g nebo 100 g UV pryskyřice od Cleopatre. 

 

Co by vás mohlo zajímat?

Jak čistit pomůcky? 

Pomůcky vyčistěte dřív, než pryskyřice zaschne. Použijte aceton nebo lih nebo Rubbing alkohol.

Mohu nanést druhou vrstvu pryskyřice?

Ano, druhou vrstvu pryskyřice můžete nanést, pokud je první vrstva zcela suchá.

 

křišťálová pryskyřice album

 

křišťálová pryskyřice náhrdelník a náramek

kristalova pryskyrice luzko

křišťálová pryskyřice formakřišťálová pryskyřice vlastní originální forma

 

Probuďte svou kreativitu!

Čtyřikrát do měsíce vám pošleme e-mail plný slev, novinek, tipů a rad pro vlastní tvoření.

Nemusíte mít strach, z odběru se odhlásíte jedním kliknutím. :)

Copyright 2021 Kreativní svět s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Facebook Instagram Twitter YouTube
Čekejte prosím...